Czym są tłumaczenia specjalistyczne? Gdzie można je wykonać?

0 Comments

Każda osoba, która na dobrym poziomie zna dany język obcy, może wykonać proste tłumaczenie tekstu albo wypowiedzi. Aby jednak przełożyć bardziej złożone treści, konieczne jest już posiadanie większej wiedzy, która nie tylko dotyczy danego języka obcego.

Co to jest tłumaczenie specjalistyczne?

Tłumaczeniami specjalistycznymi nazywa się specjalne rodzaje przekładów, które dotyczą tekstów, a także wypowiedzi charakteryzujących się wysokim poziomem specjalistycznych informacji.

Takie przekłady są bardzo trudne dla osób, które nie posiadają odpowiedniego przygotowania nie tylko językowego, ale też dotyczącego treści przekładu.

Rodzaje tłumaczeń specjalistycznych

Do tłumaczeń specjalistycznych zalicza się przekłady z różnego rodzaju materiałów, które łączy to, że charakteryzują się one wymaganym wysokim poziomem wiedzy językowej oraz specjalistycznej wiedzy, której dotyczy dana translacja.

Do tłumaczeń specjalistycznych zaliczają się:

  • tłumaczenia techniczne – instrukcje, podręczniki, specyfikacje, prezentacje produktowe i inne

  • tłumaczenia medyczne – opisy produktów, zabiegów, wyniki, wypisy szpitalne, ulotki i inne

  • tłumaczenia prawnicze – pozwy, wyroki, pisma procesowe, akty prawne, korespondencja i inne

Wobec tego tłumaczenia specjalistyczne nie zawierają zamkniętego katalogu typów przekładów, ponieważ zalicza się do nich różnego rodzaju treści i wypowiedzi, które cechują się większym poziomem komplikacji, stosowaniem branżowych zwrotów.

Gdzie można zlecić wykonanie tłumaczenia specjalistycznego?

Tłumaczenia specjalistyczne wykonują biura tłumaczeniowe. Warto jednak zaznaczyć, że przekłady te prowadzone są jedynie przez wybrane biura, które zatrudniają tłumaczy mających w tej dziedzinie doświadczenie.

Za tłumaczenia specjalistyczne odpowiedzialne są osoby, które znają dany język obcy na bardzo wysokim poziomie, a także mają kwalifikacje w konkretnej dziedzinie, na przykład przekłady medyczne często wykonują lekarze.

Z profesjonalnych tłumaczeń specjalistycznych w Warszawie można skorzystać w biurze verbo.com.pl, które posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu usług.