BASEN MUROWANY STACJONARNY – JAKI MATERIAŁ WARTO ZASTOSOWAĆ?

0 Comments

Znane z amerykańskich filmów, ciężkie, betonowe baseny w formie prostokątów powoli stanowią przeszłość. Rynek coraz częściej oferuje o wiele atrakcyjniejsze rozwiązania, nie tylko pod względem wizualnym, ale również funkcjonalnym. Poniżej słów kilka.

BASEN MUROWANY, – Z CZEGO WYKONANA JEST NIECKA?

Mamy kilka możliwości. W zależności od naszych preferencji oraz wielkości portfela w grę wchodzą 4 zasadnicze rozwiązania:

  • Zastosowanie tworzywa sztucznego np. polipropylenu.
  • Wykorzystanie lekkiego i elastycznego aluminium.
  • Stal nierdzewna wydaje się bardzo ciekawym pomysłem, ze względu na duże walory wizualnej samej stali.
  • Tradycyjny beton.

BASEN MUROWANY – WYPEŁNIENIE

Do wypełnienia możemy zastosować folię, szklaną mozaikę lub ceramikę. Decydując się na folię wybieramy najtańsze rozwiązanie. Przeważnie stosuje się folię PVC zbrojoną siatką ze specjalnego włókna. Folia jest zamawiana i docinana na konkretny wymiar w zależności od wielkości basenu. Na miejsce przyjeżdża gotowa do montażu. Jest stosunkowo prosta w użyciu, gdyż wystarczy ją rozłożyć i cierpliwie zaczekać na zapełnienie basenu wodą. Jednocześnie folia zacznie przylegać do ścian basenu. Warto pamiętać, iż w tym miejscu bardzo istotna jest, jakość wykonanej niecki. Wszystkie niedokładności i odkształcenia będą zauważalne na powierzchni foli.

Ceramika jest bardzo ładna, chociaż nie do końca praktyczna. Zaleca się ją stosować wyłącznie w sytuacji, gdy decydujemy się na basen pod przykryciem. Istnieje ryzyko, że woda przedostanie się pod powierzchnię płytek, co może dać niekorzystne efekty w momencie, gdy woda zamarzanie zimową porą. Dodatkowo ceramika jest zdecydowanie droższa od foli i nie koniecznie nadaje się do każdego kształtu basenu. Na plus z pewnością działają walory wizualnie – powiedzmy sobie otwarcie, każdy chętniej popływa w basenie wyłożonym ceramiką, niż czarną mało atrakcyjną folią.

Luksusowym rozwiązaniem jest zastosowanie mozaiki. Warunkiem koniecznym jest bardzo dobra jakość wykonania basenu i zastosowanie odpowiedniego kleju. Mozaika umożliwia uzyskanie bardzo interesujących efektów w postaci świetlnych refleksów przy odpowiedniej kompozycji ciała. Dodatkowo pozwala na zaprojektowanie basenu w dowolny przez nas sposób, po przez zamontowanie różnych obrazów oferowanych przez producentów.

BASENY MODUŁOWE, JAKO POWIEW ŚWIEŻOŚCI

Coraz bardziej na popularności zyskują baseny modułowe, które nie tylko proponują nam zaprojektowanie nowoczesnego basenu, ale przede wszystkim skracają czas potrzebny na zrealizowanie inwestycji, nawet z pół roku do jednego miesiąca! Istota metody oparta jest o działanie systemowe i polega na zamawianiu gotowych elementów, które następnie przywożone są na miejsce i odpowiednio ze sobą łączone. Baseny modułowe umożliwiają nam dodatkowo zróżnicowanie poziomu zbiornika, dzięki czemu w basenie będą mogły pływać zarówno nasze dzieci w wodzie o głębokości 1 – 1,5 metra, aż po rodziców pływających i nurkujących w wodzie powyżej 2 metrów.

BASEN MODUŁOWY – NIECKA

Przeważnie do wykonania niecki wykorzystuje się następujące materiały:

Blacha ze stali nierdzewnej, ocynkowej lub aluminiowej.
Poliester, który dodatkowo wzmacniany jest szklanym włóknem.
Można zastosować zbrojenie laminatem PVC.
Często stosowane są elementy prefabrykatów.
Pomimo, że jest to dosyć świeże zastosowanie, na polskim rynku możemy się spotkać z ciekawymi rozwiązaniami basenów modułowych. Warto korzystać z ofert sprawdzonych wykonawców i dostawców: https://www.folkpool.pl/pl/firma/baseny-kapielowe,665.htm

Warto również zapoznać się z pozostałą ofertą firmy Folklor: https://www.folkpool.pl/