Odwiedzając najstarsze miasto w Polsce zapewne ciężko nie zwrócić uwagi na wspaniałe nekropolie. Cechuje je unikatowa historia oraz architektura. Miejsca pochówku dawnych Kaliszan to dowód wielokulturowej przeszłości miasta. Zbliżające się Święto Zmarłych to doskonała okazja, by przypomnieć sobie o cmentarzach w Kaliszu i z nutą ciekawości odwiedzić także te, z którymi nie jesteśmy związani rodzinnie.
Cmentarz Tyniecki
To drugi co do wielkości cmentarz kaliski, zlokalizowany w dzielnicy Tyniec i ma już przeszło sto lat swojej własnej historii. Wśród wielu krętych alejek tej nekropolii można znaleźć pomniki, które przypominają o narodowo-wyzwoleńczych czasach Kalisza, między innymi o Powstaniu Styczniowym i bohaterskich działaniach Armii Krajowej.
Cmentarz Tyniecki jest miejscem pochówku dla wielu obecnych Kaliszan. Jego lokalizacja przy drodze w kierunku Łodzi sprawia, że jest dobrze skomunikowany, choć lokalni mieszkańcy nieco narzekają na brak miejsc postojowych dla samochodów. Cmentarz Tyniecki jest terenem rozległym i ma swój unikalny charakter, zwłaszcza, gdy odwiedzimy go w pełne zadumy, jesienne dni.
Cmentarz Tyniecki w Kaliszu: https://cmentarztyniecki.kalisz.pl/
Cmentarz Miejski i cmentarz grecko-prawosławny
Jest miejscem o unikatowym charakterze. Cmentarz Miejski, który odwiedzić można niemal w samym centrum miasta, nosi w sobie ponad dwustuletnią historię. Znajdziemy tutaj doskonale zachowane pomniki z początku dziewiętnastego wieku w zwartej zabudowie. Krocząc alejami Cmentarza Miejskiego czuje się „ducha miasta”, zapewne dlatego, że to właśnie tutaj spoczywają najznamienitsi mieszkańcy grodu nad Prosną. Warto odwiedzić ten cmentarz zarówno za dnia, by wczytać się w historię poszczególnych nagrobków, jak i w dwa pierwsze wieczory listopada.
Naprzeciw Cmentarza Miejskiego znajdziemy także jedną z najstarszych nekropolii w Polsce, czyli cmentarz grecko-prawosławny w Kaliszu, założony w drugiej połowie osiemnastego wieku. Niestety wiele zabytkowych nagrobków nie przetrwało tutaj próby czasu, niemniej cmentarz ten to miejsce o szczególnym charakterze, przystrojone naturalną, dziką zielenią. Spoczywa tutaj wiele osobistości zamieszkujących Kalisz w okresach zaborów.
Cmentarz Komunalny
Po drugiej części Kalisza, na drodze w kierunku Poznania, natrafimy natomiast na Cmentarz Komunalny, który jest jednocześnie najmłodszym oraz największym w całym mieście. Zajmuje obszar kilkudziesięciu hektarów i wciąż się rozrasta. Teren ten może być ciekawy nie tylko ze względów związanych z samą nekropolią – jest także atrakcyjny przyrodniczo i stanowi ciekawostkę dla amatorów archeologii (badania nad osadami rzymskimi oraz prehistorycznymi) oraz historii II wojny światowej (dobrze zachowany bunkier).