Na czym polega szlamowanie kominów?

0 Comments

Właściwe działanie przewodu kominowego ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowej pracy instalacji grzewczej w każdym budynku. Właśnie dlatego wtedy, gdy pojawiają się problemy, wykonuje się odpowiednie prace mające na celu naprawę kominów. Najczęściej jest to tak zwane szlamowanie. Co to jest?

Gdy przewód kominowy nie działa prawidłowo, w takim przypadku może oznaczać to poważne problemy. Komin nieszczelny, spękany, uszkodzony mechanicznie może powodować cofanie się spalin, przedostawanie się ich do części mieszkalnych, dodatkowo także pogorszony ciąg, czyli gorszą efektywność palenia, dlatego trzeba wtedy zareagować od razu.

Czym jest szlamowanie kominów?

Gdy pojawiają się nieszczelności w przewodzie kominowym, trzeba jak najszybciej je usunąć. Główną metodą stosowaną w tym przypadku jest szlamowanie kominów, które daje bardzo dobre rezultaty.

Szlamowanie to metoda polegająca na zastosowaniu odpowiednich mas uszczelniających typu SKD, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Masy te powstają z silikatów odpornych na wysokie temperatury, dlatego też bardzo dobrze sprawdzają się one w przewodach kominowych.

Jak przebiega szlamowanie kominów?

Metoda szlamowania kominów powinna być wykonana przez profesjonalną firmę mającą w tym obszarze odpowiednie doświadczenie. Wtedy przeprowadzone prace dadzą odpowiednie rezultaty.

Szlamowanie polega na oczyszczeniu komina z zanieczyszczeń, luźnych elementów, na przykład cegły, gruzu. Najczęściej prowadzi się wtedy tak zwane frezowanie komina. Można też używać metod ręcznych, na przykład szczotek. Następnie właściwe zabezpiecza się otwory, przez które masa uszczelniająca może się wydostać, a w kolejnym kroku równomiernie rozprowadza się ją za pomocą specjalnych narzędzi umieszczanych na szczycie komina.

Zatem wtedy, gdy komin nie jest szczelny, szlamowanie kominów to najlepszy wybór. Z metody tej można skorzystać obecnie w wielu firmach specjalizujących się w prowadzeniu prac naprawczych kominów.