Najważniejsze informacje na temat agregatów wody lodowej

0 Comments

W dzisiejszych czasach bardzo dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju rozwiązania chłodnicze i klimatyzacyjne stosowane w różnych wnętrzach.

Godne uwagi są również systemy przeznaczone do obniżania temperatury w obiektach przemysłowych. Wiele z nich funkcjonuje na bazie instalacji freonowej, ale ostatnimi czasy są one coraz bardziej wypierane przez ekologiczne systemy, w których wykorzystywane są agregaty wody lodowej, czyli tak zwane chillery. Takie nowoczesne rozwiązania charakteryzują się licznymi zaletami, którymi warto się zainteresować.

Najważniejsze informacje na temat agregatów wody lodowej

Podstawowe cechy i zalety chillerów wody lodowej

Freon jest coraz częściej wypierany przez wodę lodową. Rozwiązanie to w porównaniu ze standardowymi systemami chłodzącymi wpływa korzystnie na obniżenie kosztów eksploatacji elementów takich systemów. Poza tym instalacje tego rodzaju charakteryzują się dużą szczelnością, więc ich odporność na awarie jest znacznie wyższa. Nic więc dziwnego, że nowoczesne agregaty wody lodowej cieszą się coraz większą popularnością na rynku urządzeń klimatyzacyjnych i chłodzących przeznaczonych do zastosowań prywatnych oraz komercyjnych.

Woda lodowa to nowoczesny czynnik roboczy wykorzystywany w innowacyjnych systemach chłodniczych. Takim czynnikiem może być czysta woda, ale bardzo często stosowana jest woda ze specjalnymi czynnikami chroniącymi przed zamarzaniem, takimi jak na przykład roztwór glikolu etylenowego lub propylenowego o stężeniu od 30 do 40%. Zimna woda chłodzi o wiele szybciej i skuteczniej niż powietrze. Można ją też łatwo i bez większych problemów uzupełniać.

Nowoczesne chillery wody lodowej są urządzeniami odpowiedzialnymi za wytwarzanie wody lodowej charakteryzującej się odpowiednimi parametrami, a następnie dostarczanie jej do dalszych elementów systemu chłodzenia. Standardowe elementy agregatu to sprężarkowy układ chłodniczy oraz obieg wody, która jest chłodzona w parowniku. Konstrukcje takie są wydajne, bezpieczne oraz bardzo solidne.