Odzież robocza poprawia bezpieczeństwo pracowników

0 Comments

Polityka bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie stanowi zbiór zasad, które określają jakie środki bezpieczeństwa należy stosować w zależności od różnego rodzaju zagrożenia w miejscu pracy.

W firmach zatrudnieni są zazwyczaj specjaliści BHP, którzy odpowiedzialni są za wdrażanie, ale także egzekwują różnego rodzaju środki bezpieczeństwa. Cały program BHP musi być starannie zaplanowany, w pełni opracowany i wdrażany metodycznie. W przypadku wdrażania środków ochrony w firmie należy przeszkolić pracowników, jak właściwie używać środków ochrony aby były one skuteczne. Przykładowo jak zakładać maski przeciwpyłowe, aby dobrze przylegały. Im większe zaangażowanie pracowników na wszystkich etapach wdrażania zasad BHP, tym płynniejsze będzie wdrożenie i działanie środków ochronnych. Pracownicy muszą zostać poinformowani o tym, dlaczego środki ochrony indywidualnej mają być noszone, oraz przeszkoleni, jak prawidłowo z nich korzystać. Pracownicy muszą także nosić odpowiednią odzież roboczą która w pewnym stopniu będzie ich chroniła przed zagrożeniami. Dla bezpieczeństwa odzież robocza powinna być dopasowana do każdego pracownika indywidualnie. Najczęściej wybiera się nieco większe rozmiary niż ubrania które nosimy na co dzień, czasem odzież ochronna może być noszona na innych ubraniach.

Oczywiście odzież robocza nie może ograniczać naszych ruchów, dodatkowo kurtki czy też spodnie powinny posiadać dobry dostęp do kieszeni.

Pracownicy w czasie pracy mogą potrzebować wygodnych kieszeni, w których mogą trzymać przykładowo narzędzia. Kieszenie mogą być oczywiście zamykane, najczęściej stosuje się w tym przypadku rzepy, które łatwo zamykać i otwierać nawet w rękawicach. Obecnie wielu pracowników przykładowo na placu budowy nosi specjalne wzmacniane spodnie robocze męskie, mogą one posiadać wzmocnienie na kolanach, czy też rozciągliwy materiał w kroku. Spodnie mogą posiadać elementy odblaskowe, dzięki temu przykładowo operator koparki będzie widział wszystkich pracowników po zmroku, czy też w czasie cięższych warunków pogodowych.