Źródła internetowe często zawierają cenne informacje odnośnie rekrutacji do Policji, lecz być trzeba z nimi ostrożnym.
Wiele z nich więcej potrafi zaszkodzić niż pomóc. Najtrudniej odnaleźć rzetelne informacje przygotowujące do testu psychologicznego MultiSelect. Kandydatom do policji właśnie on spędza nieraz sen z powiek. Wcale tak nie musi być. Choć etap ten jest istotnie trudny, można – i powinno – się do niego przygotować. Wówczas zdanie go stanie się tylko formalnością.
Etapy rekrutacji
Rekrutacja do policji składa się z czterech stopni:
- Test sprawności fizycznej – pierwszy etap jest etapem najłatwiejszym do przygotowania się. Jego formuła niewiele zmienia się na przestrzeni lat. Test odbywa się na sali gimnastycznej i polega na jak najszybszym przebyciu toru przeszkód. Kandydat rozpoczyna od biegu wahadłowego, czyli kilkukrotnego pokonania tego samego dystansu, następnie wykonuje przewroty, rzut piłką lekarską, przeniesienie 28-kilogramowego manekina, brzuszki oraz przeskakuje skrzynie.
- Test wiedzy – przeprowadzany jest tego samego dnia po teście sprawności fizycznej. Składa się z 40 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru. Na stronie Szkoły Policji w Szczytnie można znaleźć bazę pytań, które pozwolą doskonale przygotować się do tego etapu rekrutacji.
- MultiSelect – to test psychologiczny, zorientowany m.in. na wybadanie cech charakteru kandydata, jego inteligencję i stabilność emocjonalną.
- Rozmowa kwalifikacyjna – inaczej ,,wywiad zorganizowany”. Rozmowa prowadzona jest przed komisję i trwa około 30 minut. Dotyczy predyspozycji do pracy w policji, lecz może pojawić się również pytanie o treść Ustawy o Policji.
MultiSelect
Spośród czterech etapów rekrutacji owiany największą tajemnicą jest etap trzeci – MultiSelekt, czyli test psychologiczny. Chociaż pytania są najmniej przewidywalne, warto się do niego przygotować. Kandydaci, którzy przystępowali do testu bez uprzedniego przygotowania, zdawali tę część w znacznie mniejszym stopniu niż kandydaci przygotowani.
W teście MultiSelekt pojawiają się często unikalne pytania, lecz typ pytań jest możliwy do przewidzenia. Większość dostępnych materiałów w Internecie zawiera stare, nieaktualne wzory pytań i dlatego nie stanowią zbyt wielkiej wartości. Wyróżniającą się propozycją (a także łatwo dostępną) jest symulator dostępny na stronie https://www.rekrutacja-do-policji.pl/, cieszący się świetnymi opiniami klientów. Symulator ten jest aktualny i przygotowuje do najtrudniejszych pytań, które potrafią najlepszym namieszać w głowie. Symulator MultiSelect pokaże, jakie są słabsze strony kandydata i pozwoli je wzmocnić.
Informacje w nim zawarte z pewnością przydadzą się również podczas rozmowy z psychologiem.