Zastosowanie paneli fotowoltaicznych w budownictwie jednorodzinnym

0 Comments

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych spadek cen i większa ilość firm dostarczających tego rodzaju nierozwiązanie ma wpływ na popularność tego rodzaju rozwiązania.

Obecnie także można otrzymać dodaję w ramach rządowego programu w wysokości 5000 zł. Koszt instalacji dla domu jednorodzinnego to zazwyczaj 20000 – 25000 złotych. Obecnie instalacje fotowoltaiczne są coraz wydajniejsze dlatego też mniej czasu potrzeba na zwrot z inwestycji. Płaskie kolektory imponują prostą, ale niezawodną konstrukcją, można je łatwo rozpoznać po prostokątnej ramie i szklanej osłonie przeciwsłonecznej skierowanej w stronę słońca. Wewnątrz znajduje się duża płyta absorbera, z tyłu której znajdują się rury. Skrzynka jest izolowana dookoła i dlatego może przekształcić około 80 procent padającego promieniowania w ciepło. Kolektory płaskie można teraz montować na dachu. Kolektory próżniowe składają się z pojedynczych szklanych rurek, które są ze sobą połączone. Każdy z nich posiada dwuwarstwową szklaną kopertę z próżnią w środku. Utrzymuje to ciepło uzyskane w strukturze kolektora słonecznego i zapewnia szczególnie wysoką wydajność. Absorbery zwykle składają się z wąskich płyt, które są połączone rurą cieplną. Zawiera ciecz, która odparowuje, gdy pada na nią światło. Przepływa w górę i przenosi energię cieplną do kolektora za pośrednictwem wymiennika ciepła. Kolektory próżniowe są uważane za szczególnie wydajne i mogą przetwarzać do 95 procent energii słonecznej na ciepło.

Warto pamiętać że starty ciepła zawsze będą występowały w pewnym stopniu trzeba dążyć do tego aby wyeliminować jak największą ilość strat przykładowo na przesyle.

Dlatego na rynku znajdziemy różne panele fotowoltaiczne cena może być różna ze względu na ich wydajność. Chociaż z biegiem lat instalacja paneli słonecznych stała się prostsza, z pewnością nie jest to do końca łatwa sprawa. Nawet wykwalifikowany elektryk potrzebuje odpowiedniego przeszkolenia w zakresie instalacji fotowoltaicznej. Czasem nasza instalacja może wymagać pewnych poprawek, kiedy zauważymy znaczny spadek wydajności. Najlepszy czas na modernizację termiczną słoneczną jest w lecie. Ogrzewanie nie jest konieczne w sezonie letnim, a krótkie awarie technologii można pokonać bez żadnych problemów. Ponieważ wielu wykonawców instalacji grzewczych ma pełną rezerwację w sezonie, warto wcześniej umówić się na spotkanie, należy zatem zacząć planować przegląd zimą lub wiosną. Zasadniczo istnieją systemy słoneczne do podgrzewania wody i systemy, które również obsługują ogrzewanie. Te pierwsze są mniejsze, tańsze i generalnie również łatwiejsze w instalacji. Każdego roku oszczędzasz do 60 procent kosztów przygotowania ciepłej wody. Ogrzewanie wykorzystujące energię słoneczną wymagają jednak kilku kolektorów więcej i większego zasobnika ciepła.

Koszty technologii są wyższe, ale można zaoszczędzić około 20 procent kosztów ogrzewania.

Trzeba pamiętać o tym że na różnych budynkach systemy solarne będą dawały inne wyniki. Trzeba wybrać najbardziej nasłonecznioną część dachu, trzeba określić jaką ilość kolektorów powinniśmy wykorzystać. Konieczne zatem będzie odpowiednie zaplanowanie systemu i obliczenie jakie mocy będziemy potrzebowali. Coraz częściej na dachach domów, można spotkać różnego rodzaju instalacje solarne. Jeżeli oprócz standardowych kaloryferów posiadamy również ogrzewanie podłogowe, wówczas należy również przyjąć że wyniknie potrzeba dostarczenia większej energii do ogrzania wody, w obiegu. Odpowiednie instalacje fotowoltaiczne, oprócz zalet ekologicznych, posiada również taką zaletę ze mniej zapłacimy za ogrzewanie. W związku z tym jest to bardzo dobry pomysł tam, gdzie ogrzewać będziemy dużą powierzchnię naszego domu. W zależności od potrzeb można zamontować odpowiednią liczbę kolektorów, na naszym dachu, jednak zazwyczaj montowane są dwie sztuki, od strony najbardziej nasłonecznionej. Oczywiście instalacje solarne, będziemy musieli dostosować do wielkości naszego dachu. Obecnie można także wykorzystać panele monokrystaliczne cena z roku na rok zmienia się na korzyść klientów, zatem warto rozważyć zakup takiej instalacji.