Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?

0 Comments

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na samodzielną produkcję prądu. Aby było to możliwe, trzeba ją połączyć wszystkie jej elementy w sprawnie działający system.

Elementy instalacji fotowoltaicznej
Domowa instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku połączonych ze sobą elementów, za pomocą których można wytwarzać prąd elektryczny do używania w sprzętach domowych i nie tylko.

1. Panele fotowoltaiczne

To najważniejszy element – panele te umieszczane są głównie na dachach budynku i tam mają na celu gromadzenie energii promieniowania słonecznego. Panele te umieszczane są w odpowiednim miejscu, pod właściwym kątem, aby mogły one uzyskać maksymalną efektywność.

Obecnie w użyciu znajduje się szeroka gama paneli, które można dostosować indywidualnie do konkretnego przeznaczenia oraz do oczekiwanej mocy całej instalacji.

2. Inwerter – falownik

Ten element dedykowany jest do przekształcania prądu elektrycznego stałego w zmienny. Jednocześnie pełni on rolę elementy zarządzającego instalacją fotowoltaiczną.

3. Licznik dwukierunkowy

Liczniki tego typu są używane w celu zliczania energii oddanej oraz pobranej z sieci. Dzięki nim można zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Gdy energia nie może być akurat użyta do zasilania domowych sprzętów, wtedy jest odprowadzana do sieci elektroenergetycznej. Potem może być ona odebrana w wyznaczonej stawce.

4. Przewody

Mają na celu połączenie wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej.

5. Aplikacja na smartfona

Wiele instalacji posiada także własne aplikacje na telefony komórkowe – dzięki nim można na bieżąco kontrolować pracę instalacji i sprawdzać statystyki.

6. Domowy magazyn energii

Dodatkiem do instalacji może być też domowy magazyn energii przechowujący ją po to, aby wykorzystać potem, jeżeli akurat nie ma się dostępu do potrzebnego prądu. Takie rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy w budynku ważny jest dostęp do energii przez cały czas.

Gdy również zaciekawiły cię instalacje fotowoltaiczne, z ofertami można zapoznać się obecnie także w internecie.