Czy warto zainwestować w drogie narzędzia?

Fusion Marek Ciepiela  > Budownictwo >  Czy warto zainwestować w drogie narzędzia?
0 Comments

Świat majsterkowania, napraw i wytwarzania nowych produktów jest światem fascynującym i wciągającym. By do niego wkroczyć, niezbędne jest posiadanie nie tylko chęci i umiejętności manualnych, ale też odpowiednich narzędzi, które umożliwią bezproblemową pracę. Na rynku dostępne jest wiele modeli pochodzących od różnych producentów, jednak nie każde narzędzie jest godne uwagi. Wiele osób uważa, że do amatorskich zajęć wystarczają w zupełności najtańsze narzędzia, dostępne, chociażby na półkach w supermarketach. Czy jednak jest to prawda i nie opłaca się inwestować w narzędzia droższe, przeznaczone do zastosowań profesjonalnych?

Jaka jest różnica w jakości narzędzi?

Wybierając narzędzia do majsterkowania, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, ale przede wszystkim na jakość i technologię, w której zostały wykonane. Najtańsze narzędzia opierają się na starym typie konstrukcji i napędzane są klasycznymi silnikami szczotkowymi. Większość producentów odchodzi już od tego typu rozwiązań, ze względu na ich awaryjność i małą trwałość. Droższe urządzenia opierają się na silnikach indukcyjnych, które osiągają lepszą moc i są dużo bardziej bezawaryjne. Droższy sprzęt, taki jak np. Aku narzędzia, to też dużo lepiej spasowane elementy oraz wykorzystanie dużo mocniejszych podzespołów. Dzięki temu profesjonalne rozwiązania to gwarancja długiej, bezawaryjnej pracy.

Wytrzymałość na najwyższym poziomie

Większość tanich sprzętów ma problem z wytrzymałością poszczególnych podzespołów. Przy dłuższej lub bardziej wymagającej pracy nagrzewają się one, a przy zbyt mocnym obciążeniu potrafią się całkowicie spalić. W takim wypadku najczęściej odrzucana jest nawet gwarancja, ponieważ przesilanie urządzenia łamie zasady gwarancji. 

Narzędzia droższe, przeznaczone do profesjonalnych zastosowań, dostosowane są do pracy ciągłej i pod dużym obciążeniem. Nawet takie rzeczy jak PICA – narzędzia do znakowania dla profesjonalistów, są dużo trwalsze od najprostszych narzędzi do znakowania i umożliwiają dokonywanie znakowania na różnych powierzchniach. Zakup droższych narzędzi jest najczęściej zakupem na długie lata.

Dostępność serwisu

Kolejnym elementem odróżniającym narzędzia tańsze od profesjonalnych jest dostępność serwisów gwarantujących naprawy przy jakichkolwiek awariach. W przypadku rozwiązań tanich, liczyć się trzeba z dłuższymi naprawami gwarancyjnymi, które odbywają się za pośrednictwem sklepu sprzedającego narzędzia. Po upływie gwarancji naprawy sprzętu stają się coraz cięższe, ponieważ sklepy niechętnie wysyłają sprzęt do napraw odpłatnych. 

Droższy sprzęt profesjonalny dysponuje najczęściej siecią punktów serwisowych, które obsługują zarówno naprawy gwarancyjne, jak i pogwarancyjne. Bez problemu pomogą pozbyć się wszystkich usterek z wykorzystaniem oryginalnych części i dając gwarancję na dokonane naprawy. 

Wyposażenie dodatkowe

Kupując tańsze narzędzia, trzeba się liczyć z bardzo ubogim wyposażeniem. Bardzo często w zestawie nie ma nawet akumulatora i ładowarki, które trzeba dokupić osobno. Część narzędzi jest sprzedawana w kartonie, bez żadnej skrzynki albo walizki transportowej. Decydując się na zakup rozwiązania droższego, profesjonalnego, otrzymuje się najczęściej pełne wyposażenie, uwzględniające nie tylko walizkę, ale też baterię i ładowarkę. 

Niektórzy producenci narzędzi już w zestawie podstawowym załączają dwie baterie umożliwiające nieprzerwaną pracę. Bardzo często do rozwiązań profesjonalnych dodawane są komplety narzędzi uzupełniających, wierteł lub bitów, o wysokiej trwałości. Tego typu dodatki umożliwiają rozpoczęcie pracy bezpośrednio po zakupie urządzenia, bez konieczności robienia dodatkowych zakupów.

Czy kupowanie rozwiązań profesjonalnych do domu ma sens?

Jeśli kupowane narzędzie ma być użyte tylko raz i trafić do szuflady, dużo lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie profesjonalnego narzędzia i wykonanie pracy bez ryzyka, że zniszczy się ono już przy pierwszym użyciu. Jeśli jednak narzędzie będzie używane częściej, dużo lepszym pomysłem jest właśnie zakup droższego narzędzia

Wysoka jakość zapewni długie użytkowanie bez awarii, dzięki czemu nie będzie potrzeby wymiany go na nowy po upływie okresu gwarancyjnego. Inwestycja w sprzęt droższy jest inwestycją na lata.