Jak dobrać odpowiedni magazyn energii do fotowoltaiki?

Fusion Marek Ciepiela  > Biznes, Blog >  Jak dobrać odpowiedni magazyn energii do fotowoltaiki?
0 Comments

Magazyn energii to niezwykle istotny element składowy nowoczesnych systemów fotowoltaicznych. To właśnie dzięki niemu możliwe staje się gromadzenie nadwyżek energii, a następnie jej efektywne spożytkowanie w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach. Aby jednak móc w pełni wykorzystać potencjał magazynu energii, konieczne jest jego odpowiednie dopasowanie do posiadanej fotowoltaiki. Jak zrobić to prawidłowo i dlaczego w ogóle warto rozważyć tego rodzaju inwestycję? 

Dlaczego warto zainwestować w zieloną energię?

Systemy fotowoltaiczne w Polsce przeżywają prawdziwe apogeum swojej popularności. Nic dziwnego, bo to właśnie one pozwalają na uzyskanie niezależności energetycznej, co jest niezwykle istotne w dobie kryzysu i stale rosnących cen energii. 

O innych zaletach takiego rozwiązania przeczytasz na stronie appenergy.pl, należącej do wiodącej na rynku firmy, oferującej rozwiązania, oparte na zielonej energii. Wśród nich należy wymienić nie tylko fotowoltaikę czy pompy ciepła, ale również i magazyny energii, dzięki którym możliwe staje się gromadzenie jej nadwyżek w celu zapewnienia ciągłości dostaw do domu czy przedsiębiorstwa. Wśród największych zalet magazynów energii wymienia się również ograniczenie wydatków za pobór prądu od dystrybutora, maksymalne wykorzystanie wytworzonej energii elektrycznej oraz troskę o stan środowiska naturalnego. 

Ile kosztuje magazyn energii?

Dzięki przydomowym magazynom energii możliwe jest jej wykorzystanie w dowolnym czasie, nie tylko w momencie jej wytworzenia przez system fotowoltaiczny. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa również na wydajność sieci elektrycznej i pozwala zmaksymalizować zużycie domowe prądu. O aktualnych cenach magazynów energii dowiesz się nieco więcej z artykułu „Ile kosztuje magazyn energii? Poznaj średnie ceny w Polsce w 2024 roku!„, w którym oszacowano koszty tego rodzaju inwestycji. Jak się okazuje, ich cena uzależniona będzie w znacznej mierze od:

  • pojemności magazynu,
  • wielkości i wyglądu urządzenia,
  • stopnia skomplikowania działań, związanych z montażem.

I tak cena magazynu o pojemności 5 kW waha się w granicach 28 tys. zł, zaś za magazyn energii 10 kW, najczęściej wybierany przez inwestorów, należy zapłacić od 25 do nawet 50 tys. zł.

Jak wybrać idealną wielkość magazynu energii?

Zrozumienie różnicy pomiędzy mocą i pojemnością magazynu energii to klucz do sukcesu w podjęciu właściwej decyzji. I tak:

  • moc, wyrażana w kW, to nic innego, jak szybkość ładowania lub pobierania energii z magazynu,
  • pojemność to z kolei ilość energii, jaką bateria może magazynować, która wrażana jest w kWh.

Dobieranie wielkości magazynu energii do mocy systemu fotowoltaicznego opiera się na proporcji 0,8 do 1,3. Dla przykładu, jeśli moc szczytowa fotowoltaiki wynosi 6 kWp, zalecana pojemność magazynu energii będzie wahać się w granicach od 5 do 9 kWh, zaś w przypadku mocy 100 kWp, magazyn energii powinien mieć pojemność od 80 do 130 kWh. 

 

Warto podkreślić jednocześnie, że za mały magazyn nie będzie mógł przechowywać stosownej ilości wytworzonej energii elektrycznej, z kolei montaż zbyt dużej baterii nie jest zasadny ze względów ekonomicznych. 

Czy inwestycja w magazyn energii jest opłacalna?

Montaż magazynu energii warto dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę wiele istotnych czynników. Przede wszystkim taki magazyn musi być kompatybilny z infrastrukturą elektryczną oraz z posiadanym systemem fotowoltaicznym. 

Nie bez znaczenia będzie również jego odpowiedni montaż, który w każdym przypadku należy powierzyć profesjonalistom z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. To bowiem gwarancja efektywności, ale również i bezpieczeństwa systemu, podobnie jak jego ulokowanie w miejscu o niskiej wilgotności i dobrej wentylacji. 

Montaż magazynu energii – co jeszcze wziąć pod uwagę, rozważając zasadność inwestycji?

Rozważając montaż magazynu energii, należy wziąć pod uwagę również:

  • prognozowany wzrost cen energii elektrycznej,
  • aktualne koszty poboru prądu z sieci,
  • wysokość zużycia prądu w gospodarstwie czy przedsiębiorstwie,
  • trwałość baterii.

Analizując opłacalność tego rodzaju inwestycji, nie należy pomijać również roli dotacji i dofinansowań, które oferują programy wsparcia dla osób, chcących wykorzystać potencjał, tkwiący w odnawialnych źródłach energii.