Jak wybrać regały: paletowe, półkowe czy inne?

Fusion Marek Ciepiela  > Biznes >  Jak wybrać regały: paletowe, półkowe czy inne?
0 Comments

Decyzja o założeniu własnej firmy, bardzo często pociąga za sobą konieczność zorganizowania przestrzeni magazynowej. Może to dotyczyć sporej firmy produkcyjnej, jak i całkiem niewielkiego przedsiębiorstwa usługowo-handlowego. Regały paletowe oraz regały wspornikowe okażą się w tym przypadku nieocenione.

1. Regały paletowe
2. Regały półkowe
3. Regały wjezdne
4. Regały wspornikowe

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów regałów, zaprojektowanych z myślą o różnych powierzchniach magazynowych. Poszczególne przedsiębiorstwa różnią się przecież między sobą wielkością i specyfiką działania i nie w każdym przypadku regał paletowy czy wspornikowy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Regały paletowe

Są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w firmach z różnych branż. Dzieje się tak dlatego, że regały paletowe są uniwersalne, przeznaczone do składowania większych oraz mniejszych ilości towarów. Ich zaletą jest wytrzymałość. Nazywane bywają także regałami wysokiego składowania, ponieważ pozwalają gromadzić towary nawet na wysokości sięgającej kilkunastu metrów bez zagrożenia dla bezpieczeństwa. Odpowiednio ustawione pozwalają swobodnie rozmieszczać towar.

Regały półkowe

W większych sklepach i hurtowniach, gdzie nie ma konieczności używania wózka widłowego, wyposażenie magazynów często stanowią zwykłe regały półkowe. Obsługiwane są bez użycia maszyn, a przechowuje się na nich najczęściej lżejsze elementy.

Regały wjezdne

Regały wjezdne sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z dużą rotacją towaru. Ich konstrukcja umożliwia maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej przy zapewnieniu swobodnego wjazdu wózka między regały. To rozwiązanie zapewnia najbardziej optymalną obsługę i porządek w przestrzeni. W kontekście regałów wjezdnych opracowane zostały nawet systemy, koordynujące prawidłowy przepływ towarów.

Regały wspornikowe

To bardzo elastyczne rozwiązanie. Najczęściej wykorzystywane jest podczas składowania w pozycji pionowej stalowych profili, desek, rur i prętów. Dzieje się tak dlatego, że w systemach tych regulacji podlega odstęp pomiędzy poszczególnymi ramionami, a także długością i wysokością samych ramion. Regałów wspornikowych używa się do przechowywania zarówno towarów ciężkich, jak i lekkich. Montuje się je łatwo. Mogą być również wykorzystywane poza halą, na zewnątrz, co sprawdza się w zakładach produkcyjnych.

Wyposażenie magazynów powinno być przede wszystkim bezpieczne. Poszczególne systemy różnią się między sobą, jednak niezależnie, czy przedmiotem naszego zainteresowania są regały paletowe, czy regały wjezdne, najważniejszym aspektem jest solidna konstrukcja.