Termozgrzewalne papy dachowe są najpopularniejszym sposobem na zabezpieczenie powierzchni zewnętrznych. Produkty takie, jak np. papa asfaltowa Icopal, nadają się do wyłożenia różnego rodzaju dachów płaskich. Przy wyborze materiału wykończeniowego należy zwrócić uwagę na sposób montażu, właściwości hydroizolacyjne, wytrzymałość na wysokie temperatury i cenę za m2.
Papy dachowe zostały opracowane z myślą o jak najprostszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniu dachu. Służą do uszczelnienia powierzchni tak, aby uniemożliwić przedostawanie się wody i wilgoci do niższych warstw materiałów budowlanych. Wśród wielu rodzajów materiałów najpopularniejsze wydają się papy asfaltowe. Materiały te składają się z kilku warstw, dlatego pragnąc wybrać najlepszy produkt, należy przeanalizować skład papy.
Pierwszą warstwę stanowi materiał anhydezyjny, który stosowane jest w celu zapobiegnięciu samoistnego sklejania się rolki. Zwinięta forma pap to zresztą kolejna zaleta takiego sposobu izolacji dachu. Druga warstwa – asfalt – odpowiada za wytrzymałość i trwałość. Najczęściej spotyka się papy oksydowane o wytrzymałości do 70℃, które należy wymieniać co kilka lat, aby zapobiec ewentualnemu powstawaniu drobnych nieszczelności. Na rynku można też znaleźć materiały modyfikowane, które dodatkowo mogą być umieszczane na powierzchni dachu nawet w trakcie zimy.
Jedną z najpopularniejszych odmian materiałów wykończeniowych są produkty takie, jak papa asfaltowa Icopal. Takie tworzywa wierzchniego krycia są dostępne w atrakcyjnej cenie i w różnych wariantach metrażowych, dlatego montaż jest wyjątkowo prosty i niedrogi. Najważniejsze są jednak właściwości hydroizolacyjne. Dzięki odpowiedniej tekturze budowlanej zaimpregnowanej izolacyjnym asfaltem w ten sposób pokryte dachy będą doskonale zabezpieczone na długie lata, właściwie bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
Co trzeba wiedzieć o papach dachowych?
Wśród różnego rodzaju materiałów wierzchnich wyodrębnić można papy dachowe nakładane na lepik oraz papy termozgrzewalne. Pierwszy wariant jest gorszy jakościowo, ponieważ na skutek działania wysokich temperatur (duży stopień nasłonecznienia) lepiki stopniowo zaczynają się odklejać. Będzie to jednak wybór niezwykle ekonomiczny i jest polecany w niektórych sytuacjach. Drugim wariantem są papy asfaltowe termozgrzewalne, które nakłada się poprzez roztopienie palnikiem nawierzchniowej warstwy bitumicznej. Z tego powodu są one łatwe do drobiazgowego pokrycia całej powierzchni, a przez to materiały te charakteryzują się bardzo dużym stopniem hydroizolacji. Mają szerokie zastosowanie, chociaż zawsze należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju papy nie powinny być umieszczane na dachach skośnych o przechyleniu wyższym względem 20 stopni.
Wybór papy dachowej podejmuje się zazwyczaj raz lub kilka razy w życiu, dlatego tym bardziej decyzja ta powinna być dobrze przemyślana. Biorąc pod uwagę stosunek jakości (wytrzymałości, parametrów izolacyjnych) do ceny, papy asfaltowe zasługują na szczególne zainteresowanie.