Idealna byłaby sytuacja, gdyby panele fotowoltaiczne mogły zasilać gospodarstwo domowe w stu procentach.
Jednak chociaż system paneli słonecznych może teoretycznie zrównoważyć całe zużycie energii, nierealistyczne jest oczekiwanie takiego poziomu produkcji paneli każdego dnia tygodnia. Wiodący producenci energii słonecznej zalecają właścicielom domów uwzględnienie 25-procentowej nadwyżki podczas obliczania docelowej instalacji paneli fotowoltaicznych.
Jakie czynniki wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych?
Głównym powodem mniejszego wytwarzania energii jest to, że panele słoneczne nie mogą przez cały czas działać z maksymalną wydajnością. W pewnych dniach konieczne będzie podłączenie do sieci, aby w pełni pokryć zużycie energii. Wielu właścicieli domów jest bardzo zainteresowanych obliczeniem okresu spłaty paneli fotowoltaicznych, czyli czasu potrzebnego na obniżenie rachunków za energię elektryczną, aby zrekompensować koszty instalacji paneli słonecznych. Oczekiwany próg rentowności waha się w całym kraju, ale właściciele domów zyskują na wartości średnio po około 8 latach.
Istnieje również kilka czynników, które określają efektywność panelu słonecznego, dlatego producenci zwracają na nie uwagę podczas projektowania i produkcji wydajnych paneli słonecznych. Rodzaj materiału, czyli zazwyczaj krzem monokrystaliczny, krzem polikrystaliczny, czy tellurek kadmu, ma wpływ na to, w jaki sposób światło przekształca się w energię elektryczną. Okablowanie i szyny oraz organizacja przewodów i szyn zbiorczych na panelu słonecznym, które faktycznie przechwytują i przesyłają energię elektryczną, wpływa na wydajność paneli. Jeśli światło odbija się od panelu słonecznego, jego wydajność może być obniżona, dlatego tak ważna jest warstwa szkła na krzemowych ogniwach słonecznych.
Ile paneli potrzebujesz do pokrycia zużycia energii sprawdzisz na stronie https://sunergo.pl/blog/jaka-moc-paneli-fotowoltaicznych-pokryje-zapotrzebowanie-mojego-domu/. Jest wiele czynników, z których mogą skorzystać naukowcy i badacze, pracując nad poprawą wydajności paneli słonecznych. Ostatecznie chodzi o przekształcenie większej ilości docierającego światła słonecznego w energię elektryczną do wykorzystania w gospodarstwach domowych i firmach.