Przestrzeń znajdująca się pod dachem budynku mieszkalnego może być wykorzystywana na różne sposoby. Najczęściej pełni funkcję przechowalni różnych niepotrzebnych na co dzień przedmiotów, rzadziej pozostaje po prostu pusta. Warto podkreślić, że nawet jeśli strych nie jest w żaden sposób użytkowany, dojście do poddasza musi zostać zapewnione. Dlaczego? Ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dostać się do wyłazu dachowego, ocenić stan dachu po wichurze i zlokalizować ewentualne przecieki.
Jak zorganizować wejście na strych?
Wejście na strych zazwyczaj odbywa się poprzez otwór w stropie. Znacznie rzadziej zdarza się, że na poddasze nieużytkowe prowadzi klasyczna klatka schodowa. Większość inwestorów rezygnuje z takiego rozwiązania, ponieważ schody stacjonarne zajmują sporo miejsca, a skoro na strych zagląda się sporadycznie, ograniczanie przestrzeni okazałą konstrukcją schodową nie ma większego sensu.
Zakładając, że otwór w stropie został wykonany, konieczne jest zapewnienie do niego dostępu. Teoretycznie najprościej zrobić to za pomocą zwykłej drabiny, ale w rzeczywistości korzystanie z przystawianej do krawędzi otworu drabinki nie jest ani wygodne, ani szczególnie bezpieczne. Przechowywanie długiej drabiny w pomieszczeniach użytkowych może być kłopotliwe, podobnie jak próby szczelnego zamknięcia otworu stropowego (po to, by ciepło nie uciekało na nieocieplony strych).
Skoro nie drabina, to co? Najlepszym rozwiązaniem są dedykowane schody strychowe. Nie są to produkty reprezentatywne, które pełnią w pomieszczeniu jednocześnie funkcję użytkową i estetyczną, ale dobry producent schodów z drewna zawsze dba o jakość i staranne wykonanie swoich produktów.
Rozkładane schody na strych – jakie wybrać?
Klasyczne schody strychowe to produkty wykonane z drewna. Składają się z drewnianej skrzyni, klapy oraz rozkładanej drabinki. Takie tradycyjne drabinki strychowe możemy spotkać w większości polskich domów, co nie oznacza, że rynek nie oferuje innych rozwiązań. Oprócz produktów z drewna, do wyboru mamy metalowe schody na strych, a także produkty wykonane z połączenia drewna i metalu. Schodki metalowe zazwyczaj mają mniejsze rozmiary, ale znoszą większe obciążenia, poza tym część produktów ma właściwości ognioodporne.
Wybierając schody strychowe do swojego domu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od takiego produktu. Niektórzy traktują strych jako swego rodzaju spiżarnię albo odpowiednie miejsce do suszenia prania i wówczas chcą, by wejście było maksymalnie wygodne i bezpieczne. Inni zadowolą się wąską, minimalistyczną drabinką, którą rozłożą dosłownie kilka razy w roku. Ważne jest także, jaka temperatura panuje na strychu i czy zależy nam na jak najlepszym zabezpieczeniu otworu strychowego za pomocą klapy z grubą warstwą izolacyjną.
Chcąc kupić schody na strych, upewnijmy się także, że rozkładanie drabinki nie będzie problematyczne. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, zamiast drabinki składanej na wzór harmonijki, wybierzmy produkt z wysuwanymi elementami.