Miotła zbożowa chwast w uprawach zbóż jarych i ozimych

0 Comments

Chwastem, który zagraża uprawom zbożowym, może być miotła zbożowa, jest to chwast, który może rozwijać się w uprawach ozimych lub też jarych, może osiągać wysokość 100 cm.

Charakteryzuje się wąskim liściem, a następnie rozwijają się kolejne, jest to chwast dosyć charakterystyczny, łatwo możemy zlokalizować go w naszych uprawach. W przypadku miotły zbożowej, która rozwija się w okresie jesiennym, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe dobranie herbicydów, ponieważ jest to gatunek odporny, który pobiera z gleby dużą ilością wody oraz składników odżywczych, hamując w ten sposób rozwój roślin uprawnych.

Miotła zbożowa chwast w uprawach zbóż jarych i ozimych

Zwalczanie miotły zbożowej za pomocą herbicydów

Miotła zbożowa występuje na terenie całego kraju, występuje także w rzepaku, w ziemniaku, w wielu roślinach uprawnych. Często występuje w rowach melioracyjnych, stamtąd rozsiewa się na pola uprawne. Dlatego jednym ze sposobów na uniknięcie zbytniego rozwoju miotły zbożowej będzie obserwacja okolic pól uprawnych, sprawdzenie czy nie pojawia się nadmiernie przykładowo na dzikich łąkach, terenach podmokłych. Miotła zbożowa jest skutecznie usuwana przy pomocy herbicydów selektywnych, w ostatnich latach zauważa się uodpornienie na niektóre rodzaje herbicydów, dlatego możemy stosować różne rodzaje oprysków, w przypadku kiedy zwalczamy tego typu chwasty.

Herbicydy selektywne działają skutecznie w przypadku określonych rodzajów chwastów, mogą być to przykładowo trawy dwulistne. Ich działanie nie wpływa negatywnie na rozwój roślin uprawnych, dlatego są obecnie najpopularniejszym środkiem zwalczania chwastów. Możemy dobrać herbicydy, które usuwają określone rodzaje chwastów lub też chwasty charakterystyczne dla danych upraw. Należy pamiętać, aby dobrać odpowiednie proporcje na hektar, producenci herbicydów podają dokładne ilości na opakowaniu. Dodatkowo herbicydy będą najlepiej działały przy sprzyjających warunkach, w których wykonamy oprysk, przykładowo oprysk przy wietrznej pogodzie mógłby spowodować zwianie herbicydu na inne uprawy, gdzie mógłby doprowadzić do szkód. Dlatego warto zapoznać się z zasadami wykonywania oprysków herbicydami.

Jeżeli poszukujemy więcej informacji na temat zwalczania miotły zbożowej, możemy wejść na stronę https://zwalczamychwasty.pl/zwalczanie-miotly-zbozowej-w-zbozach-jest-coraz-trudniejsze/, gdzie znajdziemy interesujący artykuł dotyczący stosowania herbicydów w przypadku chwastów tego typu. Możemy przeczytać także na temat uodpornienia się rośliny na stosowany obecnie herbicyd, dowiemy się jak skutecznie pozbyć się problemu.