Paluch sztywny może uniemożliwić normalne funkcjonowanie

0 Comments

Sztywny i bolesny duży palec u nogi może być bardzo dokuczliwy i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Jednak możesz podjąć wiele działań, aby dolegliwość taka jak sztywny paluch była mniejsza. Paluch może być niewielką częścią ciała, ale jego rola w naszym życiu jest ogromna. Wyobraź sobie, jak trudno byłoby chodzić, biegać, kucać, pochylać się, lub po prostu utrzymywać równowagę bez pomocy palców u nóg. Stopy podtrzymują ciężar ciała podczas chodzenia, dlatego ich sprawność jest dla nas kluczowa. Jeśli stawy i palce nie funkcjonują prawidłowo, nie tylko chodzenie, ale także ćwiczenia i wiele innych codziennych czynności może być trudnych, a czasem niemożliwych. Paluch sztywny może uniemożliwić normalne funkcjonowanie

Jedną z najczęstszych dolegliwości stawu dużego palca jest paluch sztywny.
Paluch sztywny to utrata elastyczności palucha spowodowana zapaleniem stawów.

We wcześniejszym stadium choroby ruch jest tylko nieznacznie zaburzony, a środki zachowawcze często mogą złagodzić ból i poprawić funkcjonowanie. Jeśli ból i sztywność nasilają się, może być zalecana operacja. W stawach śródstopia, podobnie jak w innych stawach w ciele, końce kości są pokryte chrząstką stawową, śliską substancją, która pomaga w płynnym ruchu stawu. Stopniowe zużycie lub ostry uraz może powodować rozpad chrząstki stawowej, proces ten znany jako choroba zwyrodnieniowa stawów lub zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Wynikający z tego kontakt kość-kość, co powoduje ból i stan zapalny. W ramach procesu zwyrodnieniowego na kościach mogą pojawić się ostrogi kostne, a przestrzeń stawowa może się zwężać, zmniejszając zakres ruchu stawu. Może to wpływać na sposób chodzenia i powodować ból śródstopia, nóg, a nawet pleców.
Nie jest do końca jasne, dlaczego paluch sztywny rozwija się u niektórych osób, a u innych nie. Dziedziczne lub wrodzone wady stopy lub wadliwa mechanika stopy mogą powodować chroniczne obciążenie stawu dużego palca, wywołując zapalenie stawów i w konsekwencji paluch sztywny. Jeśli leczenie zachowawcze, takie jak leki przeciwzapalne, okłady i ćwiczenia nie odniosą zamierzonego skutku, przeprowadza się operację w gabinecie ortopedy.