Czy picie kawy codziennie jest zdrowe?

Fusion Marek Ciepiela  > Zdrowie >  Czy picie kawy codziennie jest zdrowe?
0 Comments

Jest niewiele rzeczy bardziej pasujących do porannego rytuału, niż wypicie filiżanki kawy.

Pomimo ostrzeżeń lekarzy, że kawa może być niezdrowa, ludzie pozostają wierni temu napojowi. Przez lata lekarze ostrzegali, aby unikać kawy, ponieważ może zwiększać ryzyko chorób serca i wzrostu ciśnienia. Eksperci martwili się również, że kawa ma szkodliwy wpływ na przewód pokarmowy, co może prowadzić do wrzodów żołądka, zgagi i innych przykrych dolegliwości. Wszystkie te obawy wynikają z badań przeprowadzonych kilkadziesiąt lat temu, które porównywały osoby pijące kawę z osobami, które jej nie piją, dotyczące szeregu środków zdrowotnych, w tym problemów z sercem i śmiertelności. Ale okazuje się, że kawy tak naprawdę nie można winić za te choroby. W tych badaniach nie zawsze kontrolowano wiele innych czynników, które mogły być przyczyną złego stanu zdrowia, takich jak palenie tytoniu, picie alkoholu czy brak aktywności fizycznej. Na szczęście dla kawoszy najnowsza nauka ewoluuje, a współczesne badania pokazują, że kawa może mieć pozytywny wpływ na organizm.

Ostatnie badania również nie wykazały istotnego związku między kofeiną w kawie a problemami związanymi z sercem, takimi jak wysoki poziom cholesterolu, nieregularne bicie serca, udar mózgu lub zawał serca.

Ludzie, którzy piją kawę regularnie, mogą mieć niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, dzięki składnikom kawy, które mogą wpływać na poziom hormonów biorących udział w metabolizmie. Korzyści mogą również wynikać z działania kawy na naczynia krwionośne, utrzymując naczynia elastyczne i zdrowe, może zmniejszyć ryzyko miażdżycy naczyń, co może powodować zawały serca. Zajrzyj na blog o kawie, znajdziesz tam więcej ciekawostek. Kawa ma również wysoką zawartość przeciwutleniaczy, o których wiadomo, że zwalczają uszkodzenia oksydacyjne, które mogą powodować raka i inne groźne choroby. Antyoksydanty zawarte w kawie mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, który, jak stwierdzono, odgrywa rolę w wielu problemach zdrowotnych związanych ze starzeniem się, w tym w demencji i chorobie Alzheimera. Niektóre dowody sugerują również, że kawa może spowolnić niektóre procesy metaboliczne, które napędzają starzenie się.