Kiedy warto wynająć sprzęt budowlany?

Fusion Marek Ciepiela  > Budownictwo >  Kiedy warto wynająć sprzęt budowlany?
0 Comments

Budowa domu nie jest przedsięwzięciem ani łatwym, ani tanim. Do jego przeprowadzenia potrzebne będą – oprócz materiałów oraz fachowej ekipy – odpowiednie maszyny i urządzenia. Istnieją dwie możliwości zapewnienia obecności tych ostatnich na placu budowy: zakup lub wynajęcie. Kiedy warto skorzystać z drugiej z wymienionych opcji?

W jakich sytuacjach potrzebny nam będzie sprzęt budowlany?

Pierwszym czynnikiem, rzutującym na opłacalność wynajmu sprzętu budowlanego, jest system prowadzonych prac. Jeżeli zdecydowaliśmy się na powierzenie budowy wyspecjalizowanej firmie, możemy się spodziewać, że będzie ona wyposażona w odpowiednie narzędzia. Oczywiście nie zawsze będą one jej własnością – jak możemy przeczytać na stronie https://www.bmk.rzeszow.pl, dzierżawa wyposażenia bywa opłacalną opcją również dla przedsiębiorstw. Zakup lub wynajęcie sprzętu będzie natomiast konieczne, jeżeli zdecydujemy się na budowę systemem gospodarczym (zwłaszcza gdy część prac będziemy wykonywać samodzielnie).

Kiedy wynajęcie sprzętu budowlanego będzie opłacalne?

Wypożyczyć warto przede wszystkim sprzęt, który nie będzie nam potrzebny na dłuższą metę. Przykładem mogą być systemy, prezentowane na stronie https://www.bmk.rzeszow.pl/sprzet/62-szalunki: jeżeli nie planujemy uruchomienia firmy budowlanej, nie przydadzą nam się one raczej po zakończeniu prac przy naszym domu. Natomiast w przypadku urządzeń, których zakup leży poza naszymi możliwościami finansowymi, najem sprzętu jest po prostu jedyną dostępną opcją ich zdobycia. Warto przy tym pamiętać, że do obsługi niektórych maszyn konieczne są specjalne uprawnienia. Przykładem mogą być koparki – w ich wypadku najczęściej nie tyle wynajmuje się sprzęt, ile wykupuje wykonywaną nim usługę.

Jaki sprzęt budowlany można wynająć?

Oferta firm wynajmujących sprzęt budowlany jest niezwykle szeroka. Jakie maszyny warto więc wypożyczyć? Wiele zależy od terenu, na którym wznosimy nasz dom oraz od stopnia zaawansowania prac. W pierwszej ich fazie potrzebne będą przede wszystkim różnego rodzaju szalunki i wyposażenie do prac ziemnych. Na tym etapie często korzysta się też z usług koparko-ładowarek. Zwykle również już na początku budowy będzie nam potrzebny sprzęt, zapewniający odpowiednie warunki do prowadzenia prac – mowa tu np. o agregatach prądotwórczych, niezbędnych do użytkowania elektronarzędzi. Jeżeli natomiast planujemy budowę na terenie podmokłym – dobrym pomysłem może być wypożyczenie odpowiednich pomp.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy najmu maszyn budowlanych?

Zawierając umowę najmu maszyny budowlanej, warto zwrócić uwagę na kilka zapisów. Pierwszym z nich jest wysokość kaucji. Firmy, zajmujące się wypożyczaniem sprzętu, zazwyczaj stosują ją jako zabezpieczenie, gdy dzierżawiona maszyna ma dużą wartość. W takiej sytuacji ważne jest dokładne określenie, jaki sprzęt podlega wypożyczeniu oraz jaki jest jego stan w momencie podpisania umowy.

Inną kwestią, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest sposób naliczania opłat za dzierżawę. Stosowany jest zwykle cennik, określający stawkę dzienną – warto jednak sprawdzić, czy w okres dzierżawy wliczane są również soboty i niedziele. Warto też dowiedzieć się, czy umowa określa dobowy limit godzin pracy wypożyczanych maszyn i urządzeń.