Spuszczel pospolity i walka z tym szkodnikiem

0 Comments

W Polsce występuje bardzo wiele gatunków korników, które żerują głównie w lasach.

Część tych owadów nosi miano szkodników drewna, ponieważ atakują one elementy drewniane w domach, mieszkaniach, kościołach i innych budynkach. Do grona najgroźniejszych szkodników zaliczany jest spuszczel pospolity. Jest to chrząszcz zaliczany do rodziny kózkowatych. Ponad 190 gatunków tego chrząszcza występuje w Polsce. Spuszczel pospolity posiada wydłużone ciało oraz długie czułki. Jeśli więc ktoś mówi, że ma w domu korniki to najprawdopodobniej mamy do czynienia ze wspomnianym spuszczelem.

Spuszczel pospolity i walka z tym szkodnikiem

Najważniejsze informacje o spuszczelu pospolitym

Spuszczele pospolite potrafią wyrządzić spore szkody w budynkach. Atakują one bowiem elementy konstrukcyjne i więźby dachowe. Spuszczel pospolity posiada wydłużone, ale spłaszczone ciało i może sięgać rozmiarów 2,5-3 cm. Spuszczela pospolitego można rozpoznać również po czarnej, ciemnobrunatnej lub brązowej barwie. Cechą wyróżniającą spuszczela na tle innych szkodników drewna są dwa lśniące guzki znajdujące się na przedpleczu.

W sprzyjających okolicznościach samica może złożyć 200, a nawet 500 jaj. Spuszczel składa jaja w różnych szczelinach i pęknięciach, a także na gładkim drewnie. Larwy spuszczeli potrafią żerować nawet 2-3 lata powodując poważne szkody w elementach drewnianych. To właśnie dlatego warto wezwać fachowców w przypadku wykrycia takich szkodników we własnym domu. Podejmą oni odpowiednie kroki w celu całkowitej likwidacji niechcianych owadów powodujących uszkodzenie elementów z drewna.

W Internecie można znaleźć wiele ciekawych informacji oraz ofert fachowców opisywanych hasłem spuszczel pospolity zwalczanie. Profesjonaliści oferują między innymi fumigację, czyli gazowanie budynku uszczelnionego specjalnymi foliami. Dzięki wprowadzeniu trującego gazu, możliwa jest likwidacja spuszczeli i innych szkodników ze wszystkich zakamarków. Końcowym etapem takiego działania jest odwietrzanie i dezynfekcja wnętrza poprzez ozonowanie.