Dom wybudowany i oddany do użytku w mniej niż pół roku? Jeszcze kilkanaście lat temu takie stwierdzenie uznano by za pusty frazes lub – jak to się mówi – marzenia ściętej głowy. Kilka ekip budowlanych, problemy z dostarczeniem materiałów na czas, czy mozolne próby dogadania szczegółów z instytucjami zapewniającymi media tj. prąd, czy woda – to wszystko elementy, które praktycznie obowiązkowo trzeba było wpisać w proces powstawania nowego domostwa. Na całe szczęście wraz z rozwojem technik budownictwa i produkcji prefabrykatów nadszedł kres koszmarów osób, które marzą o własnym miejscu na ziemi. Domy szkieletowe to konstrukcje powstające z gotowych elementów, a proces ich montażu odbywa się w błyskawicznym tempie!
Domy szkieletowe – na czym polega fenomen takiej konstrukcji?
W przypadku domów szkieletowych znaczna oszczędność czasu polega na tym, że na miejsce budowy dostarczane są już gotowe elementy konstrukcyjne, a co za tym idzie, wystarczy je ze sobą połączyć na fundamencie, którego przygotowanie ze względu na nowoczesne technologie produkcji również nie jest zbyt czasochłonne. Stropy drewniane z belek oraz ściany ze specjalnych prefabrykowanych płyt to połączenie, które z jednej strony zapewni trwałość budynku, a z drugiej nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, jak na przykład ściany murowane.
Domy szkieletowe – zalety
Abstrahując już od czasu procesu budowy, warto wspomnieć, że domy szkieletowe odznaczają się również pod względem energooszczędności, co w szerszym przeliczeniu również jest dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla właściciela. Warto zwrócić również uwagę, że taki budynek można modyfikować i rozbudowywać w dowolnym czasie, ponieważ szkieletowa konstrukcja stwarza ku temu idealne warunki. Stropy drewniane z belek zapewniają należytą trwałość, dlatego nawet osoby zamieszkujące tereny wietrzne czy górzyste, nie mają się o co martwić!
Reasumując, domy szkieletowe to alternatywa dla budynków murowanych, która pozwala na kilka razy szybsze oddanie budynku pod klucz. W tym przypadku wykorzystuje się gotowe prefabrykaty tj. płyty OSB, czy stropy drewniane z belek. To wygoda nie tylko ze względu na szybki proces budowy, ale również późniejsze użytkowanie. Dom szkieletowy jest tańszy w utrzymaniu, a prosta konstrukcja pozwala na dowolne modyfikacje w przyszłości!