Jak sobie radzić z kondensacją wilgoci w domu?

Fusion Marek Ciepiela  > Dom >  Jak sobie radzić z kondensacją wilgoci w domu?
0 Comments

Niewiele jest rzeczy tak uspokajających i przyjemnych, jak relaks w gorącej kąpieli czy pod prysznicem pod koniec intensywnego dnia.

Jednak ostatnią rzeczą, o której chcesz myśleć podczas kąpieli jest to, że gorąca woda przyczynia się do zawilgocenia domu. Para wodna uwalniana podczas kąpieli lub prysznica tworzy kondensację, która z czasem może przyczynić się do gromadzenie się wilgoci, a nawet pleśni na ścianach i sufitach. Kiedy dotrze do chłodnych powierzchni, para z gorącej kąpieli skrapla się na ścianach i sufitach, co może doprowadzić do powstania pleśni czy grzyba. Jeśli pozwoli się na nagromadzenie się wilgoci w pomieszczeniach, może ona szybko przekształcić się w problem z wilgocią i spowodować rozwój pleśni.

Jak sobie radzić z kondensacją wilgoci w domu?

Wydajne systemy wentylacyjne zmniejszają wilgoć w pomieszczeniach

Najłatwiejszą rzeczą do zrobienia, aby zapobiec zawilgoceniu domu czy mieszkania, jest zamknięcie drzwi łazienki podczas kąpieli i przez jakiś czas po niej. Po opróżnieniu wanny należy również pozostawić drzwi do łazienki zamknięte, ponieważ powietrze pozostanie bardzo wilgotne do godziny po zakończeniu kąpieli. Ten prosty krok zapobiega przedostawaniu się dużej ilości pary do innych pomieszczeń w domu i utrzymuje ją głównie w pomieszczeniu, które jest zaprojektowane do radzenia sobie z parą. Idealnie byłoby jednak, gdyby można było jak najszybciej usunąć wilgotne powietrze z domu za pomocą systemów wentylacji, aby nawet ściany łazienki były chronione przed kondensacją.

Latem możesz zostawić otwarte okno podczas kąpieli lub prysznica, ale nie jest to najskuteczniejszy sposób zapobiegania gromadzeniu się kondensacji. Otwarte okno oznacza napływ powietrza do domu. Może to pomóc w ogólnym przepływie powietrza, ale może oznaczać, że wilgotne powietrze z łazienki jest wdmuchiwane do innych pomieszczeń, w których może tworzyć kondensację. Potrzebujesz dobrego systemu wentylacji z wyciągiem w łazience, aby skutecznie poradzić z nadmiarem wilgoci.

W przeciwieństwie do otwartego okna, kiedy powietrze może poruszać się w obu kierunkach, systemy wentylacyjne usuwają mokre powietrze tylko w jednym kierunku, czyli na zewnątrz, więc nie przedostaje się ono do innych pomieszczeń.