Jaka wielkość hali stalowej będzie odpowiednia?

Fusion Marek Ciepiela  > Biznes >  Jaka wielkość hali stalowej będzie odpowiednia?
0 Comments

Hale stalowe to świetna alternatywa dla tradycyjnych, murowanych obiektów.

Cenione są ze względu na funkcjonalność, ale także zdecydowanie niższy koszt budowy. Jednak decydując się na budowę należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, wśród których wymienić można m.in. powierzchnię obiektu.

Powierzchnia hali stalowej w ujęciu formalno – prawnym

Zaletą hal stalowych jest to, że ich wielkość może być w zasadzie dowolna, dopasowana do potrzeb prowadzonego biznesu. Co ciekawe, wielkość hali nie jest ograniczeniem, gdyż w wielu przypadkach konstrukcję można rozbudować. Planując budowę hali trzeba określić jej pierwotne rozmiary. Aby nie popełnić błędu warto skorzystać z pomocy specjalisty, który na podstawie potrzeb i możliwości pomoże wybrać optymalną powierzchnię obiektu.

W planowaniu wielkości ważne są czynniki, takie jak np. wielkość działki. Formalno – prawne aspekty wymagają bowiem, aby odległość między budynkiem, a granicą działki była zachowana. Przepisy prawa stanowią, że jeżeli ściana nie posiada otworów musi być zachowana odległość 3 m, a w przypadku ściany z otworami – nie mniej niż 4 m.

Hale produkcyjne czy magazynowe podlegają jednak dodatkowym, bardziej rygorystycznym obostrzeniami, związanym z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi. W zależności od specyficznych warunków zabudowy odległość od granicy działki może być znacznie większą i wynosić nawet kilkanaście metrów.
Równie ważne są także zapisy obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Firmy specjalizujące się w budowie hal podczas spotkania z przedsiębiorcą pomagają ustalić potrzeby, a na ich podstawie przedstawiają ofertę uwzględniającą indywidualne parametry planowanej inwestycji, w tym także prawne aspekty budowy.

Planowana powierzchnia hali magazynowej

Hale stalowe magazynowe wbrew pozorom wcale nie muszą być jak największe, choć jest to częste życzenie klientów. Rozmiar powierzchni powinien być dopasowany do rodzaju działalności. Wiele zależy mi.in. od branży, w jakiej działa firma oraz rodzaju towaru, który ma być przechowywany. Błędem, niestety często popełnianym, jest budowa obiektu, a dopiero później jego zagospodarowanie. Prace wykonywane w takiej kolejności często powodują problemy, a w przypadku wielkości – hale są po prostu zbyt duże lub zdecydowanie za małe dla danej inwestycji i bardzo szybko konieczne jest wprowadzanie modyfikacji, a to wiąże się z kolejnymi kosztami.
Planując budowę hali warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną kwestię: czy będzie to wyłącznie obiekt produkcyjny lub magazynowy czy konieczne jest uwzględnienie pomieszczeń socjalno-biurowych.

Warto zaznaczyć, że w przypadku długości hali w zasadzie nie ma większych ograniczeń co do jej rozmiaru. Hale budowane są z elementów modułowych. Najczęściej rozstaw modułów wynosi 6 m – jest to rozstaw głównych ram, chociaż dopuszczalne i często wymagane są inne rozstawy, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Duże znaczenie ma szerokość hali, gdyż od niej zależy zastosowany sposób budowy – konstrukcje ramowe lub kratowe, co istotnie wpływa na koszt budowy.