Po czym poznać dobry ekogroszek

Fusion Marek Ciepiela  > Biznes >  Po czym poznać dobry ekogroszek
0 Comments

Cena czy jakość? To odwieczny dylemat osób kupujących opał. Z jednej strony wiadomo, że klasa paliwa jest kluczowa dla całego procesu spalania. Z drugiej każdy chciałby jak najwięcej zaoszczędzić, zwłaszcza, że zakup zapasu opału na cały sezon grzewczy mocno obciąża domowy budżet. 

Jeśli chcesz palić efektywnie, wydajnie i czysto, zwracaj przede wszystkim uwagę na jakość ekogroszku. Tylko ten o dobrych parametrach zapewni odpowiedni efekt grzewczy i ekonomiczne ogrzewanie. 

Co to jest ekogroszek 

Ekogroszek to obecnie jedno z najchętniej wybieranych źródeł ciepła w polskich (i nie tylko) domach. Produkowany z najwyższej jakości węgla, o najlepszych parametrach. W procesie obróbki jest dodatkowo czyszczony, suszony i przesiewany, by finalnie trafić do odbiorcy jako opał wydajny, pozbawiony szkodliwych substancji i wody. 

Po czym poznać dobrej jakości ekogroszek 

O jakości tego paliwa decyduje kilka kluczowych parametrów. Warto je poznać by w trakcie wybierania opału podjąć dobrą decyzję. 

Kaloryczność ekogroszku 

Wartość opałowa określa ile ciepła można pozyskać z określonej ilości paliwa. Dobrej jakości ekogroszek to ten o kaloryczności powyżej 24 MJ/kg. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła jakie wygeneruje paliwo, ale również wyższa cena. Chcąc oszczędzić wiele osób wybiera tani ekogroszek, o niskiej kaloryczności, nie mając świadomości, że będą musieli spalić go więcej by osiągnąć odpowiednią temperaturę w domu. W efekcie większego zużycia opału trzeba dokupić. 

Wilgotność 

Kolejny, istotny parametr wpływający na jakość procesu spalania, ale i bezpieczeństwo. Zbyt mokry węgiel to prawdziwa katastrofa. Znajdująca się w ekogroszku woda musi zostać najpierw podgrzana i odparowana – przez co spora ilość energii zwyczajnie się marnuje. Po drugie – woda jest zagrożeniem dla kotła. Może powodować rdzewienie jego metalowych części, wpływając na skrócenie żywotności urządzenia. Z drugiej strony zbyt suchy ekogroszek to również nienajlepszy wybór – woda jest bowiem nieodłącznym elementem prawidłowego procesu spalania. Chodzi o to by nie było jej za dużo ani za mało. Optymalna wilgotność ekogroszku powinna mieścić się w przedziale 10-12%. 

Spiekalność

Określa tendencję do powstawania spieków. Spalają się one wolno, generując straty ciepła. Mogą też blokować pracę palnika, co jest bardzo niebezpieczne. Wybierając ekogroszek o wysokiej spiekalności (powyżej 25 Ri) trzeba się też liczyć z większą ilością popiołu, który trzeba usunąć i zutylizować. Kupując ekogroszek warto zwrócić uwagę by spiekalności nie była wyższa niż 10 Ri. 

Zawartość siarki i popiołu

Im mniej popiołu i siarki w ekogroszku tym lepiej. Popiół powyżej 10% oznacza więcej odpadu i konieczność częstszego czyszczenia kotła. Siarka natomiast nie tylko powoduje niszczenie niektórych części pieca, ale w połączeniu z parą wodną tworzy szkodliwe związki kwasu siarkowego. By uniknąć nadmiernego zanieczyszczania powietrza warto wybrać ekogroszek o zawartości siarki nie wyższej niż 0,6%. 

Sposób przechowywania, a jakość ekogroszku

Znalezienie dobrej jakości opału to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest to, w jaki sposób będzie przechowywany. Ekogroszek składowany luzem, na świeżym powietrzu może tracić nawet 20-30% swojej kaloryczności. Dodatkowo jest narażony na wilgotnienie, co również może obniżyć jego efektywność grzewczą. Najlepszą opcją jest składowanie ekogroszku w kotłowni oraz zakup ekogroszku w workach. 

Wykonane ze specjalnej folii worki stanowią solidne zabezpieczenie przed wilgocią, wietrzeniem i utratą kaloryczności. Ekogroszek workowany to gwarancja zachowania parametrów, a także wygoda przy rozładunku i użytkowaniu. O tym dlaczego jeszcze warto kupować ekogroszek workowany przeczytacie tu: https://grzejemnieto.pl/wegiel-workowany-dlaczego-jest-lepszy-niz-ten-sprzedawany-luzem/

Kupując ekogroszek najpierw sprawdź parametry, a dopiero potem szukaj atrakcyjnych cenowo okazji. Jeśli chcesz kupić dobry opał w dobrej cenie rozważ jego zakup poza sezonem – czyli latem.