Prawidłowy montaż napędu w każdej bramie automatycznej to podstawa do tego, aby użytkownik mógł poczuć się bezpiecznie. Jeśli bowiem napęd jest dobrze założony to nie trzeba się przejmować, że jakiś element okaże się wadliwy. Ponadto, jeśli napęd jest dobrze założony to bramę można eksploatować przez wiele lat, nie obawiając się, że ulegnie ona uszkodzeniu. Dlatego pewnych odgórnych zasad należy się trzymać.
Najważniejsze zasady podczas montowania napędu
Zakładając napędy technicy zawsze muszą upewnić się, czy wszystko funkcjonuje jak należy. Po czym to poznać? Brama po prostu nie będzie się zacinała. Dlatego żadnej bramy automatycznej, niezależnie od tego, jakiego ona jest rodzaju nie należy zakładać na wzniesieniach, miejscach nierównych, czy pnących ku górze. Montaż bramy powinien odbywać się w warunkach maksymalnie uproszczonych. Wtedy nie ma mowy o naruszeniu pracy innowacyjnie opracowanej automatyki. Zawsze monter powinien też upewnić się, czy napęd jest dobrany do typu bramy, jaką ma obsługiwać. Dlatego najlepiej, by elementy te pochodziły od tego samego producenta. Trzeba sprawdzić specyfikacje podane przez producenta i dobierać napęd przystosowany do masy bramy. W drugiej kolejności, należy skontrolować siłowniki elektryczne pracujące na zewnątrz. Każdy z siłowników powinien mieć klasę szczelności minimum IP54. Optymalna to IP65. Szczelność nie powinna być zbyt niska, ponieważ wtedy brama jest podatna na szkodliwe warunki atmosferyczne i szybciej się zużyje. W niektórych przypadkach stosowane są podziemne siłowniki. Wtedy szczególną uwagę należy zwrócić na wilgotność gruntu. Monter wie, że siłowniki są zaprojektowane do pracy pod ziemią, nie pod wodą. Zawsze zaś, niezależnie od rodzaju siłowników liczy się klasa szczelności IP65. Oznacza ona, że siłownik nie ulegnie uszkodzeniu, kiedy znajduje się do 15 centymetrów pod wodą, maksymalnie przez kwadrans. Urządzenia do sterowania automatycznego bramą, w tym napędy powinny być zakładane wyłącznie przez profesjonalnych monterów. To oni dobierają najlepsze automaty i wiedzą, na co skierować większą uwagę niż zwykle.
Bardzo ważne jest to, aby napęd został dobrze zaprogramowany. Dlatego dane techniczne to podstawa, jaką należy się sugerować. Doświadczony monter będzie wiedział, żeby zwracać też uwagę na gniazdo zasilające. Dopiero po założeniu wszystkiego bezbłędnie i po zaprogramowaniu można oczekiwać, że brama wraz ze wszystkimi mechanizmami zadziała tak, jak jest to oczekiwane. Prawidłowy montaż napędu powinien też uwzględniać, czy w przypadku awarii zasilania można będzie bramę otworzyć ręcznie.
Kwestie dodatkowe
Podczas montażu napędu w bramie automatycznej równie ważne są też kwestie dodatkowe. Otóż, zakładanie napędów do bram zautomatyzowanych domaga się także sprawdzenia stanu otoczenia. Warto wiedzieć, że na przykład wiatr może mocno oddziaływać na działanie bramy. Warto też decydować się na systemy niskiego napięcia, ze względu na bezpieczeństwo instalacji. Monter musi dowiedzieć się od przyszłego użytkownika, czy brama ma się otwierać na zewnątrz, czy do wewnątrz posesji. Należy też wybrać sposoby uruchamiania bramy. Dostępne będą: piloty zdalnego sterowania, klawiatury szyfrowe, czytniki kart, przyciski zewnętrzne, pętle indukcyjne, fotokomórki lub GSM w telefonie komórkowym. Monter musi też dowiedzieć, czy brama na posesji ma być dostępna dla gości. To wszystko determinuje sposób montażu bramy i pokazuje, że faktycznie należy zwracać taką samą uwagę na parametry techniczne, jak i na to, jak właściciel chce w przyszłości korzystać z bramy. Jako, że bramy automatyczne stają się standardem to teraz już w sklepach, w których bramy takie się kupuje można spodziewać się polecenia doświadczonego montera. Ponadto, można też oczekiwać, że osoba taka będzie umiała w pełni odpowiedzieć na wszystkie zapotrzebowania. Nie brakuje dokładnych tutoriali, wskazujących na to, jak brama powinna być założona, co także jest nie bez znaczenia. Można dzięki temu przekonać się, czy monter wykonuje swoje zadania dobrze. Automatyczna brama ma zapewniać komfort na terenie posesji na jakiej się znajduje. Odpowiada za bezpieczeństwo domowników i posesji. Podstawą w działaniu każdej bramy są napędy i właśnie dlatego należy się starać, aby działały poprawnie. Jeszcze przed uruchomieniem bramy trzeba sprawdzić, czy stan wejść urządzenia oraz nabrać pewności, że wszystkie urządzenia są dobrze podłączone. Wykonać należy kilka cykli otwarcia/zamknięcia w celu skontrolowania poprawności działania innych akcesoriów powiązanych z automatyką bramy. Warto wykonać próbę, czy system automatyki wykryje przeszkodę znajdującą się na wysokości większej niż 50 milimetrów nad ziemią. Monter powinien udzielić właścicielowi odpowiedzi na pytanie, co trzeba zrobić, gdy będzie konieczność ręcznego otwierania bramy. Jeżeli zaś brama garażowa pracuje razem z bramą wjazdową to warto, by napędy pochodziły od jednego producenta i posiadały centralę, jaką można obsługiwać przy użyciu jednego pilota.