Rekuperacja – zalety i wady

Fusion Marek Ciepiela  > Budownictwo, Dom >  Rekuperacja – zalety i wady
0 Comments

Rekuperacja na przestrzeni ostatnich kilku lat stała się bardzo popularną metodą wentylowania pomieszczeń zarówno biurowych, jak i w naszych gospodarstwach domowych. Osoby, które szukają oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, szukają różnych alternatywnych rozwiązań, które w długim terminie pozwolą na zmniejszenie rachunków za ciepło, jednak jednym z najbardziej optymalnych rozwiązań, zarówno pod względem finansowych, jak i ekologicznym jest inwestycja w rekuperator.

Czy jest rekuperacja i na jakiej zasadzie to działa?

Całą istotą procesu rekuperacji jest wentylacja wszystkich pomieszczeń zgodnie ze schematem, w którym świeże powietrze jest dostarczane do wewnątrz pomieszczenia, natomiast to zanieczyszczone z domieszką dwutlenku węgla jest wciągane i odpowiednio filtrowane co umożliwia dalsze użycie go. W sezonie zimowym powietrze z zewnątrz jest ogrzewane za pośrednictwem powietrza, które jest dostarczane z wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu generowane są oszczędności na samym oszczędzaniu, co jest możliwe dzięki odzyskiwaniu ciepła z wentylacji. Inwestycja w rekuperację w swoim domu łączy się z montażem urządzenia oraz odpowiedniej dystrybucji kanałów wentylacyjnych, co pozwoli na optymalne zarządzanie przepływem powietrza w domu.

Decydując się na montaż rekuperacji warto zapoznać się z ofertą firmy AKWIN, która specjalizuje się w instalacji takiego systemu. Ich dokładną ofertę znajdziecie po linkiem: rekuperacja Nowy Sącz.

Jakie są zalety związane z zastosowanie rekuperacji w naszych domach? 

Rekuperator w dużym stopniu pozwoli nam na oszczędność pieniędzy, które w normalnych warunkach wydalibyśmy na ogrzewanie. Domy wyposażone w rekuperację mają z zasady mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, co może doprowadzić nawet do zmniejszenia rachunków o połowę. Co więcej, dzięki zastosowaniu rekuperacji nie musimy inwestować w odpowiednią wentylację w domu, a i tak powietrze w naszym domu będzie oczyszczone i zdrowe. To właśnie komforty mieszkania w domu z czystym powietrzem stanowi największą zaletę tego rozwiązania. Jeżeli zadbamy o regularną wymianę filtrów, mamy gwarancję dostarczania czystego, przefiltrowanego powietrza do naszych pomieszczeń.

Wady związane z rekuperacją w naszych domach

Przed zainstalowaniem tego rozwiązania należy jednak w rzetelny sposób obliczyć sobie stopę zwrotu oraz okres, kiedy inwestycja zwróci się. Sama inwestycja może kosztować nawet 12 tysięcy złotych, w skład których wchodzi zarówno urządzenie, kanały, a także montaż urządzenia. Jest to więc doskonałe rozwiązanie w momencie, kiedy mamy bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Warto też zwrócić uwagę, że działanie rekuperatora jest oparte na elektryczności, dlatego korzystanie z tego rozwiązania może spowodować wzrost rachunków za prąd.