Sąsiedzki spór o granice działek

Fusion Marek Ciepiela  > Budownictwo, Dom >  Sąsiedzki spór o granice działek
0 Comments

Twój sąsiad zarzuca ci, że zajmujesz część jego posesji? Spór o przebieg granic to często pojawiający się problem wśród właścicieli przylegających do siebie nieruchomości. Sprawa może dotyczyć ogrodzenia lub drzew, które znajdują się na granicy działek. Kto może pomóc w rozstrzygnięciu tego sporu? Warto skorzystać z pomocy geodety.

Jak rozstrzygnąć spór o granicę działki?

Jeżeli nie jesteś w stanie porozumieć się z sąsiadem na temat przebiegu granicy pomiędzy działkami, konieczne jest przeprowadzenie postępowania rozgraniczającego. Taki wniosek składa się w urzędzie miasta lub gminy, wszystko zależy od miejsca położenia gruntu.

Niezbędna pomoc geodety

Przeprowadzenie postępowania rozgraniczającego to zadanie, które zleca się geodecie. Sprawdzony geodeta ma obowiązek zebrania dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, sprawdza także księgi wieczyste oraz dokumenty każdej ze stron. Kolejny krok to rozprawa graniczna. Na takim spotkaniu sprawdzony geodeta informuje każdą ze stron, jak powinna przebiegać granica między działkami. Na koniec ustalany jest protokół.

Co jeżeli nie dojdzie do porozumienia? Czy konieczna będzie wizyta w sądzie?

Jeżeli podczas rozprawy granicznej zainteresowane strony nie są w stanie się porozumieć, a z dokumentów nie wynika, jak powinna przebiegać granica, sprawa może trafić do sądu. W przypadku tego typu sporów decyzja sądu jest podyktowana art. 153 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim, jeżeli granice działki są tematem sporu i trudno na podstawie zebranej dokumentacji stwierdzić, jak powinny przebiegać, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Jeżeli takiego stanu również nie da się określić, sąd ustala granice biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności.

Kto oferuje pomiary geodezyjne?

Pomiary geodezyjne to zadanie, którym zajmuje się uprawniony do tego geodeta. Takie usługi świadczy firma HiLevel. Działa ona na terenie województwa małopolskiego. Swoją ofertę kieruje do mieszkańców Krakowa, Wieliczki, Myślenic, Nowego Targu i Zakopanego oraz ościennych powiatów. Zachęcamy do skorzystania z oferty sprawdzonego geodety Zakopane – HiLevel Geodezja. Przedsiębiorstwo proponuje między innymi opracowywanie map do celów projektowych, zajmuje się także tyczeniem budynków, dróg, sieci uzbrojenia terenu. Zajmuje się również podziałem nieruchomości oraz wyznaczaniem punktów granicznych. Z pełną ofertą firmy HiLevel można zapoznać się na jej stronie internetowej.