Najbardziej podstawową technologią, która umożliwia zapobieganie incydentom lub wypadkom w budynkach, są dźwiękowe systemy ostrzegawcze. Sygnały dźwiękowe, które informują o niebezpieczeństwie, powinny znaleźć się w każdym budynku o dużym natężeniu ruchu. Odgrywają one ważną rolę i często decydują o tym, jak sprawnie przebiega ewakuacja.
Czym jest DSO?
Dźwiękowe sygnały ostrzegawcze są jednym z dwóch rodzajów używanych sygnałów. Wytwarzają one dźwięki lub fale dźwiękowe, które są skutecznie wykorzystywane do zapewnienia alarmu. DSO są zaprojektowane w taki sposób, aby każda osoba – nawet niedosłysząca, była w stanie zareagować na sygnał. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zaleca się połączenie DSO z sygnałami wizualnymi (np. zmiana koloru światła lub jego migotanie).
Rodzaje dźwiękowych sygnałów ostrzegawczych
1. Sygnały dźwiękowe i syreny
Sygnały dźwiękowe i syreny to urządzenia zaprojektowane tak, aby generować wyjątkowo głośny hałas. Są one powszechnie stosowane w pojazdach ratunkowych, a także na zewnątrz budynków – np. na parkingach.
2. Dzwonki alarmowe
Te urządzenia sygnalizacyjne są podobnie wykorzystywane jak syreny i są powszechnie stosowane jako forma ostrzegania w fabrykach, szkołach i innych budynkach użytku publicznego.
3. Elektroniczne sygnalizatory akustyczne
Ze względu na zaawansowane funkcje tych urządzeń, takich jak wybór tonów i regulacja głośności, są one obecnie uważane za najbardziej wszechstronne dźwiękowe systemy ostrzegawcze.
Więcej informacji o dźwiękowych systemach ostrzegawczych można znaleźć na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/dzwiekowy-system-ostrzegawczy.
Skuteczność DSO
DSO są podstawowym rozwiązaniem, które pozwala zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach. Dźwiękowe sygnały ostrzegawcze mogą być montowane zarówno w mieszkaniach, jak i w zakładach handlowych, czy firmach przemysłowych. DSO zapewniają:
- szybkie poinformowanie o niebezpieczeństwie,
- poprawę środków bezpieczeństwa,
- ochronę prewencyjną,
- skuteczną ewakuację.