Jak działa otwornica i jak zadbać o bezpieczeństwo podczas jej użytkowania?

0 Comments

Kiedy chcemy wywiercić większy otwór w metalu zwykłe wiertło może nam nie wystarczyć, dlatego też stosuje się specjalne otwornice.

Obecnie możemy wybrać wiele różnych wielkości otwornic. Działają one bardzo podobnie jak otwornice których używamy do wywiercenia otworu w ścianie, kiedy chcemy zamontować w niej gniazdko elektryczne. Oczywiście przed rozpoczęciem pracy należy zadbać o własne bezpieczeństwo, w czasie wiercenia w metalu, mogą pojawić się odpryski i opiłki. Dlatego tez trzeba będzie zapatrzyć się w ochronę oczu, mogą być to okulary, lub też specjalistyczne gogle. Można także założyć rękawiczki, aby chronić nasze dłonie przed opiłkami. Metal w którym będziemy wiercić trzeba dobrze unieruchomić, aby nie ślizgał się pod wpływem siły przyłożonej przez otwornicę. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie metalu w imadle, dzięki temu będziemy mieli pewność że dobrze trzyma się i nie będzie się poruszać. Otwornicę oczywiście wkładamy do wiertarki, warto się upewnić że otwornica dobrze leży i jest zamocowana prawidłowo. Przed wierceniem warto zaznaczyć w metalu miejsce punktakiem, aby można było prawidłowo prowadzić wiertło, które będzie znajdowało się w centralnej części otwornicy.

Oczywiście musi być to wiertło przeznaczone do wiercenia w metalu.

W czasie wiercenia można także użyć specjalnego chłodziwa, warto pamiętać że metal pod wpływem ciepła może się rozszerzać, dlatego trzeba chłodzić powierzchnię podczas wiercenia. Tego rodzaju rozwiązań używają przykładowo hydraulicy, którzy chcą przyłączyć nową rurę do już istniejącą, otwornice tworzą okrągły otwór, wówczas łatwo będzie dołączyć nową rurę i uszczelnić. Oczywiście w zależności od potrzeb można użyć otwornic różnej wielkości, można zakupić je w różnych sklepach online. Można także kupić całe zestawy, gdzie znajdziemy różne Otwornice do mentalu – Narzedzia-Merkury.pl są godnymi polecenia zestawami. Otwornice są wykonane z wysokiej jakości stali dzięki czemu nie tępią się szubko i można nimi wykonać wiele prac.