Pompy ciepła – co należy o nich wiedzieć?

Fusion Marek Ciepiela  > Biznes >  Pompy ciepła – co należy o nich wiedzieć?
0 Comments

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz powszechniejsze.

Wybierane są nie tylko z powodów ekonomicznych, ale również ekologicznych. Jedni widzą w nich możliwość oszczędzenia pieniędzy, drudzy instalują je, ponieważ chcą dostosować się do aktualnych trendów lub wymogów, a jeszcze pragną zredukować emitowane przez siebie zanieczyszczenia. Tak czy inaczej, odnawialne źródła energii, w tym coraz popularniejsze pompy ciepła, są już obecne w wielu polskich domach.

Pompy ciepła – rodzaje

Urządzenia takie jak pompy ciepła dzieli się na trzy typy. Co je różni? Otóż każdy z nich czerpie energię z innego źródła.

Pompa wodna – urządzenie to cechuje się dużą wydajnością pracy. Pompa wodna może być jedynym źródłem ciepła w dużym domu. Rzecz jasna, jak wskazuje jej nazwa, energię pozyskuje ona z ciepłej wody. System ten jest łatwy w obsłudze.

Pompa gruntowa – ten typ pompy jest najchętniej wybierany, szczególnie przez polskich konsumentów. Działanie pompy gruntowej również pozwala na ogrzanie dużego domu, bez względu na to, jak mroźna jest zima. Jak działa? Otóż pozyskuje ona energię cieplną wprost z ziemi, która z kolei ogrzewana jest przez słońce. Energia jest pobierana z gruntu poprzez wymiennik gruntowy, który pełni funkcję przewodu cieplnego. Jest on umieszczony w ziemi albo w wyżłobionych odwiertach. Gruntowa pompa może ogrzewać pomieszczenia mieszkalne, ale także wodę.

Pompa powietrzna – jej główną zaletą są niskie koszty inwestycyjne. Jednak pompa powietrzna przy długich i wyjątkowo mroźnych zimach może okazać się niewystarczająca. Doskonale sprawdza się natomiast jako urządzenie wspomagające inny system grzewczy – np. ogrzewanie podłogowe.

Pompy ciepła – co należy o nich wiedzieć?

Jakie są zalety pomp ciepła?

Zalet pomp ciepła jest wiele. Kilka z nich zostało wymienionych już na wstępie. Jej bezpieczeństwo dla środowiska polega na tym, że urządzenie to emituje znacznie mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne systemy grzewcze takie jak kotły gazowe, węglowe lub olejowe. Pompy ciepła generują także mniej emisji PM2.5 i PM10. Tym samym pompy grzewcze są też bezpieczniejsze dla zdrowia.

Inną zaletą pomp ciepła jest ich wydajność. Mogą one być samodzielnym źródłem ciepła, lecz z powodzeniem mogą być też uzupełnieniem dla innego systemu grzewczego, jak np. grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.

Ponadto pompy ciepła są wytrzymałe, przez co mogą służyć wiele lat. Przekłada się to także na oszczędności. Widoczne są one zwłaszcza podczas sezonu grzewczego. Mając pompy, nie potrzeba bowiem budowania komina lub instalowania innych wielkogabarytowych urządzeń.