Jak dobrać uszczelniania techniczne do warunków pracy?

Fusion Marek Ciepiela  > Handel >  Jak dobrać uszczelniania techniczne do warunków pracy?
0 Comments

W przypadku uszczelek najbardziej popularne, najczęściej spotykane są rozwiązania typu o-ring, dzięki nim będziemy mogli łączyć różne urządzenia mechaniczne.

Wszędzie tam gdzie wymagane jest dodatkowe uszczelnienie, tego rodzaju uszczelka bardzo dobrze się sprawdzi. Oczywiście należy zwracać szczególną uwagę na materiał z jakiego została ona wykonana, z pewnością muszą być one dopasowane do warunków roboczych, w tym wypadku musimy zwracać uwagę na ciśnienie oraz temperaturę jakie mogą powstawać podczas pracy danego urządzenia.

Jak dobrać uszczelniania techniczne do warunków pracy?

Z czego wykonane są uszczelnienia techniczne?

Typowe uszczelki wykonane są najczęściej z gumy, jednak ten materiał nie sprawdzi się najlepiej w przypadku zaawansowanych urządzeń gdzie powstają wysokie ciśnienia. Wówczas guma mogłaby zostać po prostu rozerwana, ponadto wszędzie tam gdzie siła nacisku na uszczelkę jest wysoka guma również mogłaby stracić swoje właściwości, nie spełniałaby swojego zadania. Dlatego też często stosuje się o-ringi silikonowe, które posiadają bardzo wysoką tolerancje termiczną, często jest to zakres od minus 50 stopni do plus 200 stopni Celsjusza, dzięki temu mogą być zastosowane w bardzo wielu urządzeniach.

Oczywiście powinniśmy wybierać uszczelnienia techniczne wysokiej jakości, odporne na zmiany temperatury, uszczelnienia które będą dostosowywały się kształtem do powierzchni urządzenia, jak również do miejsca w którym mają pracować. Dzięki temu będziemy mogli oczywiście zapewnić właściwe uszczelnienie naszych urządzeń, warto pamiętać iż zastosowanie nieprawidłowej uszczelki może skończyć się rozszczelnieniem, przez urządzenie nie będzie działało prawidłowo.

Jeżeli miejsce które chcemy uszczelnić jest porowate, nierówne wówczas powinniśmy zastosować uszczelki które posiadają dużą elastyczność, wówczas uszczelka będzie mogła dobrze wnikać we wszystkie miejsca, w tym wypadku z pewnością bardzo dobrze sprawdzą się uszczelki z większą zawartością kauczuku w mieszance. Oczywiście sam kauczuk nie będzie zbyt trwały materiałem, dlatego też stosuje się często różnego rodzaju mieszanki, specjalnie opracowane dla danego rodzaju pracy.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kedarix.com